خانه / مقاله / کودکان و طلاق ( کمک به کودکان طلاق )

کودکان و طلاق ( کمک به کودکان طلاق )

برای کودکان ، طلاق می تواند بسیار غم انگیز ، استرس زا و گیج کننده باشد. در هر سنی ، بچه ها ممکن است از جدای والدینشان شکه و عصبانی بشوند. آنها حتی ممکن است احساس گناه کنند و خود را به دلیل مشکلات موجود در خانه سرزنش کنند. در حالی که طبیعی است که یک کودک از طلاق والدین ناراحت باشد ، به عنوان یک والدین می توانید کارهای زیادی انجام دهید تا این روند برای فرزندانتان کمتر دردناک شود. طلاق هرگز یک فرآیند یکپارچه نیست ، اما این نکات می تواند به فرزندان شما کمک کند که در برابر طغیان یک فاجعه مقابله کنید .

چگونه می توانم در زمان طلاق به فرزندانم کمک کنم؟

جدایی یا طلاق برای همه افراد یک تجربه بسیار استرس زا و عاطفی میباشد ، اما کودکان اغلب احساس می کنند که جهان تغییر یافته است. در هر سنی ، می توان شاهد انحلال ازدواج والدین و تجزیه خانواده بود. چنین زمانی سخت و طاقت فرسا میباشد ، اما می توانید سختی کودکان خود را بطور چشم گیری کاهش بدهید .

چگونه با کودک خود در مورد طلاق صحبت کنیم

وقتی زمان صحبت با فرزندانتان در مورد طلاق می شود ، بسیاری از والدین سکوت میکنند . گفتگو را برای خود و فرزندانتان کمی ساده تر کنید و با آماده کردن آنچه می خواهید بگوید شروع به صحبت نماید. اگر می توانید سوالات سخت پیش بینی کنید ، با اضطراب خود مقابله کنید و آنچه را که  میخواهید به آنها بگوید با دقت برنامه ریزی کنید.

چه بگوید و چگونه آن را بیان کنیم

دشوار است ، سعی کنید لحن همدلی را برپا کرده و به مهمترین نکات مطرح نماید. به فرزندان خود صادقانه توضیح دهید.

حقیقت را بگوید. بچه های شما حق دارند بدانند که چرا طلاق می گیرید ، اما دلایل طولانی ممکن است آنها را گیج کند. ممکن است یک چیز ساده و صادقانه را انتخاب کنید ، مانند “ما دیگر نمی توانیم کنار هم باشیم.” شاید لازم باشد به فرزندان خود یادآوری کنید که گاهی اوقات والدین و بچه ها همیشه با هم همراه نیستند.

بگویید “من تو را دوست دارم.” هرچند ممکن است ساده به نظر برسد ، به فرزندان خود بگویید که عشق شما به آنها تغییر نکرده است. به آنها بگویید که هنوز هم مراقبت انها خواهید بود مانند آماده کردن صبحانیشان یا کمک به انجام تکالیف مدرسه ی آنها.

تغییر آدرس. یکی از اولین پرسش های فرزندتان در رابطه با محل زندگی بعدیشان میشود. به آنها این اطمینان را بدهید که محلی مناسب برایشان فراهم میکنید.

از سرزنش خودداری کنید

صادق بودن با فرزندان بسیار حیاتی است ، اما بدون اینکه به همسرتان انتقاد کنید. این می تواند به ویژه هنگامی دشوار باشد که اتفاقات آسیب زا رخ داده باشد ، مانند خیانت ، اما با کمی سیاست ، می توانید از سرزنش خودداری کنید.

با همسرتان متحد باشید. تا آنجا که می توانید سعی کنید در مورد توضیح دلایل جدایی یا طلاق خود پیشاپیش متحد شوید.

برنامه ریزی مکالمات. برنامه ریزی کنید تا قبل از هرگونه تغییر در شرایط زندگی ، با فرزندان خود صحبت کنید. بهتر است زمانی که همسرتان حضور دارد در این باره صحبت نماید.

خویشتن داری کنید. زمانی که میخواهید دلایل جدایتان را بگوید به همسرتان احترام بگذارید.

کودکان و طلاق

هنگام طلاق ثبات داشته باشید

در حالی که برای کودکان خوب است که انعطاف پذیری یاد بگیرند ، تنظیم یکباره با بسیاری از شرایط جدید می تواند بسیار دشوار باشد. با فراهم آوردن ثبات و ساختار هرچه بیشتر در زندگی روزمره ، به فرزندان خود کمک کنید تا تغییر کنند.

به یاد داشته باشید که ایجاد ساختار و استمرار بدان معنی نیست که شما نیاز به برنامه های سفت و سخت دارید یا روال مادر و پدر دقیقاً باید یکسان باشد. اما ایجاد روالهای منظم در هر خانواده و پیوسته ارتباط دادن به فرزندانتان از آنچه انتظار می رود ، باعث آرامش و پایداری فرزندان شما خواهد شد.

آسایش روزمره

بچه ها وقتی می دانند در آینده چه انتظاری دارند احساس امنیت بیشتری می کنند. دانستن این نکته که چه زمانی خانه ها را تغییر می دهند می تواند ذهن کودک را اماده نماید.

حفظ روال همچنین به معنای ادامه رعایت قوانین ، پاداش ها و نظم و انضباط با فرزندان است. در صورت عدم اعمال محدودیت یا اجازه ندادن آنها برای شکستن قوانین ، در برابر وسوسه فریب بچه ها در هنگام طلاق مقاومت کنید.

مراقب خودتان باشید

اولین دستورالعمل ایمنی در مواقع اضطراری هواپیما ، قرار دادن ماسک اکسیژن بر روی خود قبل از قرار دادن کودک است. وقتی صحبت از کمک به فرزندانتان از طریق طلاق می شود ، پیام ما این است: از خود مراقبت کنید تا بتوانید از فرزندتان مراقبت نماید.

مقابله با طلاق یا شکست

تجزیه یک رابطه می تواند انواع احساسات دردناک و اضطراب آور را برانگیزد. ممکن است علاوه بر ناراحتی از دست دادن رابطه خود ، احساس سردرگمی ، ایزوله و ترس نسبت به آینده کنید. با یادگیری چگونگی کنار آمدن با درد جدایی یا طلاق به روشهای سالم ، بهتر می توانید آرام باشید و به فرزندانتان کمک کنید تا احساس راحتی بیشتری کنید.

اغلب ورزش کنید و غذایی سالم بخورید. ورزش استرس و ناامیدی را که معمولاً با طلاق متداول است ، تسکین می بخشد.  سعی کنید در خانه غذای سالم درست نماید و از خرید غذای رستوران خوداری کنید.

دوستان خود را ملاقات کنید. ممکن دوستان و خانوادیتان در مورد طلاق سؤال کنند و همین پرسش ها شما را ناراحت نماید  اما شما میتوانید در مورد سایر موضوعات با ان ها معاشرت نماید تا از موضوع طلاق فاصله بگیرید. اگر نمی خواهید در مورد جدای خود صحبت کنید ، از دوستان بخواهید تا از این موضوع جلوگیری کنند. آنها درک خواهند کرد.

یادداشت نمیاد. نوشتن احساسات ، افکار شما می تواند به شما از تنش ، غم و عصبانیت کمک کند. با گذشت زمان ، می توانید به گذشته نگاه کنید تا چه اندازه به اینجا رسیده اید.

به دنبال پشتیبانی باشید

حداقل ، طلاق پیچیده و پر استرس است  و بدون حمایت می تواند ویران کننده باشد.

به دوستان تکیه کنید. با دوستان رو در روی در مورد هر گونه دشواری که احساس می کنید ( از جمله تلخی ، عصبانیت ، ناامیدی ) صحبت کنید .

هرگز احساسات منفی با فرزند خود در میان نگذارید. از فرزندتان برای صحبت کردن در مورد احساسات منفی خود استفاده نکنید.

به خندیدن ادامه دادن. سعی کنید تا حد امکان به شوخ طبعی تزریق کنید با فرزندان خود بازی کنید. این می تواند استرس را تسکین دهد .

به یک پزشک مراجعه کنید. اگر احساس عصبانیت ، ترس ، اندوه ، شرم یا گناه شدید می کنید ، یک متخصص پیدا کنید تا به شما کمک کند تا از طریق آن بر روی احساساتتان کار کنید.

منبع :www.helpguide.org

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

تنهایی غذا خوردن در سالمندان

خطرات تنهایی غذا خوردن در سالمندان

سالمندان زیادی وجود دارند که به تنهایی وعده های غذایی خود را می خورند اگرچه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.