خانه / مقاله / چاقی دوران کودکی و مشکلات مربوط به وزن

چاقی دوران کودکی و مشکلات مربوط به وزن

آیا فرزند شما مشکل وزن دارد؟ در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید این موضوع را حل نمایید

چاقی کودکی: درک مشکلات

امروزه نزدیک به یک چهارم کودک و نوجوان در کشورهای توسعه یافته دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. اضافه وزن ، کودکان را در معرض مشکلات جدی ، از جمله دیابت ، بیماری های قلبی و آسم قرار می دهد. چاقی کودک مشکلات اجتماعی زیادی نیز به همراه دارد. کودکان چاق اغلب هنگام شرکت در ورزش و فعالیت ها بدنی همراه سایر کودکان دچار مشکل می شوند. بچه های دیگر ممکن است آنها را آزار و اذیت کنند و همین امر منجر به پایین امدن عزت نفس ، و حتی افسردگی میشود.

اگر در حال مشاهده فرزندتان هستید که در حال مبارزه با اضافه وزن خود میباشند ، ممکن است احساس کنید که نمیتوانید کمکی نمایید اما در واقعیت اینطور نیست. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به بچه های خود انجام دهید. تشخیص مشکلات مربوط به وزن و چاقی در کودکان در اسرع وقت می تواند خطر بزرگ پزشکی را با بزرگتر شدن کاهش دهد. و با درگیر شدن تمام خانواده ، می توانید چرخه مشکلات مربوط به وزن و چاقی را بشکنید ، سلامت جسمی و روحی فرزندان خود را تقویت کرده و به آنها کمک کنید تا با غذایی سالم ماندگار رابطه سالم برقرار کنند. وزن فرزندانتان هرچه باشد ، به آنها بگویید که شما آنها را دوست دارید و تمام کاری که می خواهید انجام دهید این است که به آنها کمک کنید تا سالم و خوشحال باشند.

آیا کودک شما اضافه وزن دارد؟

کودکان در مقاطع مختلف با سرعت های مختلف رشد می کنند ، بنابراین همیشه نمی توان گفت کودک اضافه وزن دارد یا نه. شاخص توده بدنی (BMI)  اندازه گیری قد و وزن برای تخمین میزان چربی بدن در کودک استفاده می کند.) با این حال ، اگرچه BMI معمولاً یک شاخص خوب است اما اندازه گیری کاملی از چربی بدن نیست و حتی می تواند در مواقعی که کودکان دوره های رشد سریع را تجربه می کنند گمراه کننده باشد.

علل مشکلات وزن و چاقی در کودکان

چاقی دوران کودکی

درک چگونگی اضافه وزن کودکان در وهله اول گام مهمی در جهت شکستن چرخه است. بیشتر موارد چاقی کودکان ناشی از خوردن زیاد و ورزش زیاد است. کودکان برای حمایت از رشد و پیشرفت سالم به مواد غذایی کافی نیاز دارند. اما وقتی کالری بیشتری نسبت به آنکه در طول روز می سوزانند مصرف می کنند ، نتیجه افزایش وزن است.

دلایل مشکلات وزن در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خانواده های شلوغی که در خانه کمتر آشپزی می کنند و بیشتر در بیرون از منزل غذا می خورند.
  • دسترسی آسان به فست فودهای پرکالری و تنقلات مضر.
  • وعده غذایی بزرگتر.
  • کودکانی که مقادیر زیادی شیرینیجات میخورند.
  • کودکانی که کمتر بیرون از منزل بازی میکنند ، و زمان بیشتری را به تماشای تلویزیون ، بازی های ویدئویی و در کامپیوتر می نشینن.

برای مقابله با مشکلات وزن ، تمام خانواده را درگیر کنید

عادت های سالم در خانه شروع می شود. بهترین راه برای مبارزه و یا جلوگیری از مشکلات چاقی و وزن در کودکان ، این است که خانواده را در یک مسیر سالم تر قرار دهید. انتخاب بهتر مواد غذایی و فعال تر شدن ، بدون توجه به وزن ، به نفع همه خواهد بود.

شما همچنین می توانید با درگیر شدن با جزئیات زندگی آنها ، روی سلامت فرزندانتان تأثیر بسزایی بگذارید. گذراندن وقت با فرزندانتان – صحبت کردن در مورد روزشان ، بازی ، آشپزی  می تواند باعث افزایش عزت نفس در آنها شود که ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات مثبت داشته باشد.

به عنوان مثال

اگر فرزندانتان می بینند که شما سبزیجات خود را می خورید ، ادم فعال هستید و زمان تلویزیون خود را محدود می کنید ، این احتمال وجود دارد که آنها همین کار را انجام دهند.

آنچه می خورید: در حالی که آن را می خورید ، به کودک خود درباره غذای سالم که می خورید بگویید. ممکن است بگویید ، “من کلم بروکلی را با سس سیر می خورم. تو هم می خوای ؟ “

هنگام پخت و پز: در مقابل فرزندان خود به طور سالم طبخ کنید. با این وجود بهتر است که در آشپزخانه به ان ها با توجه به سنشان یک کار بدهید تا آن ها هم فعالیت کنند. به آنها بگویید که چه می کنید و چرا برای بدن شما مفید است.

نحوه حرکت: هر روز به نوعی ورزش کنید. به بچه های خود بگویید که چه کاری انجام می دهید و از آنها دعوت کنید تا به شما بپیوندند.

انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشید

در حالی که ممکن است شما نیاز به ایجاد تغییرات اساسی در عادت های غذایی خانواده خود داشته باشید ، اما تغییر همه چیز به طور کلی منجر به تقلب یا تسلیم شدن می شود. در عوض ، با انجام مراحل کوچک و تدریجی به سمت تغذیه سالم – مانند اضافه کردن سالاد به شام ​​هر شب شروع کنید نه یک تغییر بزرگ شدید. هرچه تغییرات کوچک به عادت تبدیل می شوند ، می توانید به انتخاب های سالم تری ادامه دهید.

رنگین کمان بخورید. مصرف طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید. این شامل قرمز (چغندر ، گوجه فرنگی) ، نارنجی (هویج ، کدو تنبل) ، زرد (سیب زمینی ، موز) ، سبز (کاهو ، کلم بروکلی) و غیره است – درست مثل خوردن رنگین کمان.

صبحانه را در اولویت قرار دهید. کودکانی که صبحانه می خورند نسبت به سایر افراد کم وزن می شوند. توجه به انتخاب های سالم بسیار مهم است ، مانند میوه تازه ، غلات سبوس دار حاوی فیبر و قند کم ، و شیر کم چربی به جای غلات ، شیرینی های شیرین.

به دنبال شکر پنهان باشید. کاهش مقدار شیرینی و دسرهایی که شما و فرزندتان می خورید تنها بخشی از نبرد است. همچنین شکر در غذاهای متنوع مانند نان ، سوپ کنسرو شده ، سس ماکارونی ، سیب زمینی پوره ، شامهای یخ زده ، وعده های غذایی کم چربی ، فست فودها و کچاپ مخفی است. بدن به قندهای طبیعی که در مواد غذایی وجود دارد ، نیاز پیدا می کند ، بنابراین چیزی که اضافه شده است چیزی جز کالری زیاد نیست. برچسب ها را بررسی کرده و از محصولات کم قند مصرف کنید و به جای مواد کنسرو و یخ زده از مواد تازه استفاده کنید.

ناهار خوری را محدود کنید. اگر باید بیرون غذا بخورید ، سعی کنید از فست فودها خودداری کنید.

همه چربی ها در افزایش وزن نقش ندارند. بنابراین به جای تلاش برای از بین بردن چربی از رژیم غذایی کودک خود ، روی جایگزینی چربی های ناسالم با چربی های سالم تمرکز کنید.

از چربی های ترانس که برای سلامتی کودک شما خطرناک است ، خودداری کنید. سعی کنید کالاهای پخته شده تجاری بسته بندی شده ، مواد غذایی میان وعده بسته بندی شده ، غذاهای سرخ شده  استفاده نکنید.

چربی های سالم تری اضافه کنید که می تواند به کودک در کنترل قند خون و جلوگیری از دیابت کمک کند. چربی های اشباع نشده یا “خوب” شامل آووکادو ، روغن زیتون ، آجیل ، ماهی چرب ، سویا  ، تخم کتان ، کلم و اسفناج هستند.

در مورد میان وعده ها و غذاهای شیرین باهوش باشید

خانه شما جایی است که فرزند شما به احتمال زیاد بیشتر وعده های غذایی و میان وعده ها را می خورد ، بنابراین بسیار مهم است که آشپزخانه شما از گزینه های سالم استفاده نماید.

شیرینی ها را به طور کامل ممنوع نکنید. در حالی که بسیاری از بچه ها قند زیادی مصرف می کنند ، داشتن یک قاعده شیرینی ، دعوتی برای هوس و میل بیش از حد در صورت امکان است. در عوض ، مقدار شیرینی کالاهای پخته شده کودک خود را محدود کنید و به جای آن ، میان وعده ها و دسرهای میوه ای را معرفی کنید.

آب میوه ، نوشابه و نوشیدنی های قهوه را محدود کنید. نوشیدنی های نوشابه با قند پر شده اند و نوشیدنی های قهوه نیز می توانند به همان اندازه بد باشند. بسیاری از آب میوه ها از نظر مواد مغذی مناسب نیستند بجای ان از اب استفاده نمایید.

میان وعده ها را کوچک نگه دارید. میان وعده ها را به وعده غذایی تبدیل نکنید. آنها را از ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری محدود کنید.

به سراغ گزینه های کم قند بروید. هنگام خرید مواد غذایی مانند شربت ، ژله و سس ، محصولات با مارک “کاهش قند” یا “قند اضافه نشده” انتخاب کنید.

با گیاهان و ادویه ها آزمایش کنید. از گیاهان و ادویه جات ترشی جات مانند نعنا ، دارچین ، ادویه یا جوز هندی برای افزودن شیرینی به مواد غذایی بدون کالری  استفاده کنید.

میزان قند موجود در غلات کودک خود را بررسی کنید. تفاوت زیادی در مقدار قند اضافه شده بین مارک های مختلف غلات وجود دارد. برخی از غلات دارای وزن بیش از ۵۰٪ قند هستند. سعی کنید یک غلات با فیبر کم و غنی از فیبر را با غلات شیرین شده مورد علاقه کودک خود مخلوط کنید ، یا میوه ای تازه یا خشک شده را به آن برای طعم شیرین طبیعی اضافه کنید.

تحرک کودکان خود را افزایش دهید

کودکانی که خیلی زیاد می نشینند و خیلی کم حرکت می کنند بیشتر در معرض خطر اضافه وزن قرار دارند. بچه ها برای سلامتی بهینه روزانه به یک ساعت ورزش نیاز دارند. این ممکن است خیلی به نظر برسد ، اما لازم نیست که ورزش در یک سالن ورزشی یا یکباره اتفاق بیفتد. در عوض ، سعی کنید جنبش را در روال معمول خانواده خود بگنجانید.

ایده های ورزشی برای بچه ها

در زمان های گذشته کودکان میتوانستند با بچه های همسایه در کوچه مشغول بازی شوند به طور طبیعی ورزش می کنند. در دنیای امروز ، این گزینه همیشه نیست ، اما شما هنوز گزینه هایی برای افزایش سطح فعالیت آنها دارید.

بازی های ویدئویی مبتنی بر فعالیت  را که به صورت ایستاده و در حال حرکت هستند بازی کنید – شبیه سازی رقص ، اسکیت ، فوتبال ، بولینگ یا تنیس. وقتی کودک شما اعتماد به نفس پیدا کرد ، از صفحه دور شوید و چیز واقعی را در بیرون بازی کنید.

با کودک خود در خارج از منزل بروید. با هم قدم بزنید ، در اطراف محله دوچرخه سواری کنید ، یک پارک محلی را گشت بزنید ، در یک زمین بازی یا یک حیاط بازی کنید.

کارهای مشترک را انجام دهید. شاید این اولین انتخاب فرزند شما نباشد ، اما انجام کارهای منزل راهی بسیار مؤثر برای ورزش کردن است. جارو کردن ، بیرون آوردن سطل زباله ، گرد گیری تعداد کالری شگفت آور را میتواند بسوزاند.

زمان استفاده از صفحه نمایش ها را کاهش دهید

تلویزیون و کودکان

هر چه زمان فرزندان شما از تماشای تلویزیون ، بازی کردن بازی های ویدئویی یا استفاده از رایانه یا دستگاه های تلفن همراه کاهش پیدا کند ، زمان بیشتری را برای سرگرمی های فعال اختصاص می دهند. به یاد داشته باشید که الگوی مثبت بودن برای شما مهم است ، بنابراین ممکن است مجبور شوید عادتهای خود را نیز کاهش دهید.

زمان استفاده از تلویزیون و کامپیوتر را محدود کنید. مطالعات نشان می دهد بین زمان استفاده از این ها و چاقی ارتباطی وجود دارد ، بنابراین تماشای تلویزیون ، بازی و گشت و گذار در وب را محدود کنید. متخصصان بیش از دو ساعت در روز توصیه نمی کنند.

پاداش یا مجازات دیگری را انتخاب کنید. به جای اینکه به فرزندتان بیشتر از قبل در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر پاداش دهید ، به چیزهای مختلف مانند سفر یا فعالیت مورد نظر خود وعده دهید.

منبع: www.helpguide.org

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

آب آوردن ریه

آب آوردن ریه در سالمندان

بررسی کلی آب آوردن ریه (ادم ریه) به شرایطی گفته میشود که در آن ریه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.