پرستاری و مواظبت از والدین سالمند

پرستاری از سالمندان

فرزندان معمولا نگران سلامتی والدین خود هستند. هر چه سن والدین سالمند بیشتر می شود، ممکن است توانایی آنها در مواظبت و پرستاری از خود کمتر گردد، در نتیجه نیاز به مراقبت بیشتر و اقدامات بهداشتی کامل تر و پیشگیری از بیماریهای مختلف داشته باشند، زیرا افراد سالمند هر کدام معمولا در حدود شش مشکل پزشکی دارند. هنگامی که فرزندان، اقوام و دوستان از افراد سالمند ملاقات می کنند، باید به مطالب زیر توجه نمایند:

۱_ آیا والدین سالمند می توانند از خود مواظبت کنند؟

تمیز نکردن خانه، نشانه عدم توانایی و یا افسردگی انهاست. اگر چنین حالتی وجود دارد، نیاز به کمک دارند.

۲_ آیا والدین سالمند دچار فراموشی و از دست دادن حافظه می شوند؟

همه افراد سالمند دچار فراموشی می شوند و حال آن که فراموشی جزو سالخوردگی است. بعضی مواقع مصرف داروهایی که افراد سالمند برای مشکلات قبلی خود مصرف می کنند، ممکن است موجب فراموشی گردد. فرد سالمند ممکن است فراموش کند کلید اتومبیل را کجا گذاشته است یا قرار ملاقاتی را از خاطر ببرد. این نوع فراموشی ها برای افراد سالمند طبیعی است، ولی اگر محل زندگی و همسایگان  خود را فراموش می کند و یا قادر نیست منزل خود را پیدا کند، مشکل او بیماری است و باید با پزشک متخصص مشورت نماید.

۳_ محیط زندگی والدین سالمند چگونه است؟ ایا خطر به زمین افتادن و در نتیجه شکستگی استخوان لگن برای آنها وجود دارد؟

به محلی که والدین زندگی می کنند با دقت نگاه کنید. ایا باید از پله های باریک و بدون نرده بالا و پایین بروند؟ آیا تا حال از پله ها به زمین افتاده اند؟ اگر محیط سالم ندارند، برای پیشگیری از شکستگی لگن و استخوان ها، باید محیطی سالم و بدون مخاطره برای آنها به وجود آورید.

۴_ آیا والدین هنگام بیرون رفتن از خانه مشکلی ندارند؟

آیا آنها رانندگی می کنند؟ هنگام رانندگی دچار گیجی نمی شوند؟ آیا دچار مشکل بینایی نیستند و در رانندگی دید خوبی دارند؟ اگر از نظر رانندگی مشکلی دارند، توصیه نمایید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و…. برای رفت و آمد استفاده نمایند.

۵_ آیا وزن والدین سالمند شما کم نشده و لاغر نشده اند؟

اگر والدین شما لاغر شده و وزن، کم کرده اند، ممکن است به علل زیر باشد:

  • والدین قادر به تهیه و پختن غذا و خوردن آن نبوده اند.
  • ممکن است حس چشایی خود را از دست داده باشند و طعم و مزه غذا را نفهمند، بنابراین غذا نمی خورند.
  • و شاید دچار فراموشی یا افسردگی یا نوعی سرطان شده باشند.

۶_ رفتار و اخلاق و خلق و خوی والدین چگونه است؟

به خلق و خوی والدین خود توجه و دقت نمایید. آیا با دوستان خود رفت و آمد دارند؟ به جمع دوستان و در گردهمایی ها که قبلا شرکت می کرده اند، ادامه می دهند، موسیقی گوش می کنند، نوازندگی می کنند، به بحث های اجتماعی و سیاسی علاقمندند؟ آیا والدین به هم کمک می کنند و با هم خوش هستند؟

۷_ آیا والدین شما علاقه دارند که از خانه بیرون بروند؟

اگر آنها تمایل دارند که از خانه بیرون بروند، به راه رفتن آنها دقت کنید. آیا در هنگام راه رفتن ، زانوها و لگن آنها به راحتی می توانند روی پاهای خود بایستند؟ عدم توجه به این مسایل می تواند باعث به زمین افتادن و شکستگی استخوان هایشان شود.

پرستاری از سالمندان
پرستاری از سالمندان

معاینه پزشکی و اثر مصرف دارو

بعضی از دارو ها موجب خواب آلودگی، سرگیجه، بی خوابی و نهایتا افتادن افراد سالمند می شود، بنابراین هر فرد سالمندی اگر احساس سرگیجه یا خواب آلودگی دارد، امکان افتادن او وجود خواهد داشت و باید نزد پزشک برود و داروهایی را که مصرف می کند به پزشک نشان دهد. پزشک در صورت نیاز داروی او را تغییر خواهد داد.

پزشک همچنین بیماری هایی که ممکن است موجب افتادن سالمند شود را بررسی و آزمایش می نماید و در صورتی که علتی مانند سرگیجه، مشکل بینایی یا شنوایی وجو داشته باشد، فرد سالمند را راهنمایی می کنند.

اثر تحرک و ورزش در پیشگیری از افتادن

تحرک و ورزش های ملایم مانند راه رفتن، شنا کردن، دوچرخه سواری و…. در صورت تایید پزشک، موجب پیشگیری از افتادن می شود. ورزش موجب می شود قدرت عضلات و تعادل و بالانس بدن حفظ شود و از افتادن پیشگیری گردد. اگر سالمندی نگران افتادن در هنگام ورزش است، پزشک می تواند او را به فیزیوتراپیست معرفی کند تا با برنامه های ورزشی مخصوص، تعادل و نرمی عضلات و مفاصل او را تقویت کند. مطالعات متعدد نشان داده است که  ورزش  از افتادن پیشگیری می کند.

  1. افراد سالمند باید از کارهای مخاطره آمیز خودداری کنند.
  2. فرد سالمند نباید هیچگاه به کارهایی مانند رفتن روی صندلی برای آویزان کردن چیزی مانند لامپ بپردازد.
  3. فرد سالمند باید هنگام بلند شدن از روی صندلی عجله نکند و به آهستگی بلند شود و به آهستگی بنشیند.
  4. سالمند هیچگاه نباید در هوای گرم و معرض آفتاب طولانی باشد، یا در زیر آفتاب تابستان کاری انجام دهد، زیرا ممکن است موجب سرگیجه و افتادن او شود. مطالعات متعدد علمی نشان داده است که رعایت اصول ذکر شده، موجب کاهش افتادن ها و عوارض ناشی از آنها به ویژه خطر شکستگی استخوان می شود.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

علائم هشدار دهنده پرستار کودک بد

استخدام یک پرستار کودک کار ساده ای نیست. شما هنگام استخدام سعی می کنید سوالاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.