بیماری پارکینسون

پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری سیستم عصبی مرکزی پیشرونده است گه موجب می شود سلولهای عصبی که در مغز میانی وجود دارند و ماده شیمیایی دوپامین ترشح می کنند، از بین بروند. موقعی که این عمل در مغز به خوبی انجام نگیرد، موجب مشکل عصبی عضلانی می شود. این بیماری را از این جهت پارکینسون ناامیده اند که آقای پارکینسون در سال ۱۸۱۷ میلادی این بیماری را شرح داد، روز تولد او را که ۱۱ اپریل است، برای آشنا شدن مردم دنیا با این بیماری، روز پارکینسون نامیده اند.

علت بیماری

با وجود مطالعات متعدد،علت اصلی بیماری پارکینسون هنور مشخص نشده است. بسیاری از محققین معتقدند دو دلیل می تواند در بروز این بیماری موثر باشد:

 1. ژن(ارث)
 2. عوامل محیطی

در بعضی افراد، عامل ارث و در بعضی افراد دیگر عوامل محیطی بیشتر اثر دارد. بعضی هر دو عامل را در ایجاد پارکینسون موثر می دانند. بعضی سالمندی را علت می دانند، زیرا در حدود ۳ تا ۴ در صد امکان ابتلا به این بیماری در افرادی که به سن ۶۰ سالگی می رسند، وجود دارد. مطالعات نشان داده است که فاکتورهای متعددی در ابتلا به بیماری پارکینسون دخالت دارد شامل مصرف آب چاه در روستاها، منگنز، سموم و حشره کش ها و قارچ کش ها است.

پارکینسون - میعادگاه دنیای آرامش
پارکینسون – میعادگاه دنیای آرامش

علائم بیماری

علائم بیماری پارکینسون به آهستگی شروع می شود و به تدریج، شدیدتر می گردد. علائم اولیه شامل تمایل به عقب افتادن و پیدایش انقباض های کوچک در دست هنگام نوشتن می باشد.

 1. لرزش هنگام بی حرکتی دست: هنگامی که دست در یک طرف بدن حرکتی ندارد، تکان های کوچک یا لرزش پیدا می کند و هنگامی که دست حرکت می کند و به طرف چیزی می رود.
 2. سفتی عضلات: سفتی ممکن است در یک عضو یا در تمام بدن ایجاد شود. این عامل ممکن است در همه اعمال روزانه وجود داشته باشد.
 3. کند شدن حرکات: حرکات بیمار کند و اهسته می گردد و انجام کارها زمان زیادی می گیرد.
 4. ناپایداری در ایستادن : بیمارممکن است در حفظ تعادل خود مشکل داشته باشد و مستقیما نتواند راه برود و تمایل ندارد به طرف جلو حرکت کنند.
 5. صحبت کردن: بیمار هنگام صحبت کردن، نمی تواند به راحتی حرف بزند و دیگران به سختی صدای او را می شنوند.
 6. اختلال در خواب: بیمار در خلال روز احساس خواب الودگی می کند.
 7. خستگی: بیمار با وجود خواب زیاد احساس خستگی ‌می کند
 8.  یبوست: بیمار ممکن است دچار یبوست گردد و دفع او هفتگی انجام گیرد.

بیماری پارکینسون نه فقط ظاهر بیمار را تغییر می دهد، بلکه کند شدن و عدم هماهنگی عضلات، باعث تغییر در ساختمان عضلات و مفاصل می گردد و موجب سفتی مفاصل می شود. بیمار مبتلا به تدریج دچار اختلال روانی مخصوصا افسردگی می گردد.

سن شروع بیماری پارکینسون: بیماری پارکینسون معمولا در سنین ۷۰ تا ۸۰ دیده می شود، ولی در بعضی موارد در سنین ۵۰ تا ۶۰ سالگی نیز شروع می شود. به طور اتفاقی ممکن است حتی در فرد ۳۰ ساله هم اتفاق بیفتد.

درمان

درمان دارویی

 • اِل دوپا: ال دوپا یک آمینو اسید است که بدن آن را به ماده دوپامین تبدیل می کند. این دارو موثر است و سفتی عضلات و کندی انها را بهتر می کند و کمک می کند که فرد مبتلا راحت تر حرکت کند.
 • دوپامین اِگونیست: این دارو شبیه دوپامین می باشد و موقعی به کار می رود که ال دوپا بی اثر باشد. این دارو نیز موجب تهوع، استفراغ ، خواب آلودگی و اختلال روانی و مشکل در دفع مایعات می شود.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

علائم هشدار دهنده پرستار کودک بد

استخدام یک پرستار کودک کار ساده ای نیست. شما هنگام استخدام سعی می کنید سوالاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.