تحرک و ورزش در سالمندان

ورزش در سالمندان
ورزش در سالمندان

ورزش در سالمندان

سالمندی، ظاهر بدن انسان را تغییر می دهد، توانایی کار کردن را کم می کند و قدرت و ضربان قلب را کاهش می دهد. قلب و ریه فرد سالمند نمی تواند مانند قلب و ریه جوان، اکسیژن را از راه عروق موئینه به تمام سلولهای بدن برساند و نتیجه ، لاغر و ضعیف و تاندونها کوتاه و سفت می گردند. تحقیقات نشان داده است که نداشتن تحرک در دوران سالمندی موجب معلولیت می شود و تنها تحرک و ورزش مخصوصا ورزش ایروبیک است که می تواند مشکلات سالمندی را به تاخیر بیندازد و ار معلولیت جلوگیری کند.

معاینه پزشکی افراد سالمند قبل از شروع ورزش

اگر فرد سالمندی تاکنون موردمعاینه پزشکی کامل قرار نگرفته است، لازم است قبل از شروع ورزش به پزشک مراجعه کند و در صورت نیاز تست های آزمایشگاهی انجام دهد و در نهایت، فرد سالمند با تجویز پزشک ، ورزش را شروع کند. افراد سالمند ممکن است دچار مسایل و مشکلات  پزشکی مانند افزایش فشار خون ، آرتریست، آرتروز، سرگیجه، اختلال در تعادل بدن، سکته مغزی و قلبی، بالا بودن چربی و قند خون، نارسایی قلبی و کبدی و کلیوی باشند. بنابراین ضرورت دارد سالمند قبل از شروع ورزش، به پزشک مراجعه کند و پزشک تمام اعضای بدن او را با توجه به تاریخچه گذشته و خانوادگی او مورد بررسی قرار دهد و در صورت نیاز تست های آزمایشگاهی مربوط به بیماریهای او را انجام دهد و نسبت به انجام ورزش و نوع و شدت و زمان آن، او را راهنمایی نماید.

ایروبیک ، ورزش اختصاصی قلب و عروق

ورزش ایروبیک باعث می شود که اکسیژن، بیشتر استنشاق گردد و ضربان قلب افزایش یابد. در ایروبیک، تمام عضلات بزرگ بدن، مانند عضلات ران، ساق پا و بازوها به طور منظم و مرتب حرکت می کنند و قلب، خون اکسیژن دار را به عضلات می رساند. راه رفتن تند، دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری از جمله ورزش های ایروبیک به شمار می روند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای توصیه می کند که فردی گه ۶۵ سال یا بیشتر داشته باشد، لازم است حداقل دو ساعت و نیم در هفته، ورزش ایروبیک ملایم و آرام انجام دهد.

 

هنگام انجام ورزش ایروبیک، پنج عمل انجام می شود:

 

  1. اکسیژن به عضلاتی که در حال کار است، به حد کافی می رسد و سوخت و ساز در سلولهای عضلات بدن انجام می گردد.
  2. خون بدون اکسیژن ، بهتر به قلب بر میگردد.
  3. گرمای داخل بدن به پوست می رسد و منتقل می شود.
  4. مواد غذایی لازم مانند گلوکز به سلولهای بدن می رسد و در سلولهای انرژی تولید می گردد و بدن گرم می شود .
  5. هورمون های بدن به محل و اعضایی که لازم است، می رسند و عمل خود را انجام می دهند.

ورزش برای قوی کردن عضلات بدن

ورزشی که برای قوی کردن عضلات بدن به کار می رود،مانند: بلند کردن ورزنه ، کار کردن با طناب های مقاوم و کار کردن در باغچه به صورتی که تمام عضلات مهم لگن، ران، شکم، قفسه سینه و شانه و بازوها به کار گرفته شود، موجب حفظ تعادل و در نتیجه جلوگیری از زمین خوردن و شکستگی استخوان و نیز باعث نرمی بدن می شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها توصیه می کند هر فردی که ۶۵ سال یا بیشتر داشته و هیچ مشکل پزشکی نداشته باشد، باید دو تا سه روز در هفته این نوع ورزش را انجام دهد.

فواید تحرک و ورزش در سالمندان

تحرک و ورزش در هر سنی مفید و با ارزش است، به خصوص برای افراد سالمند زیرا امکان ابتلا به بیماریهایی را که با افزایش سن به وجود می آید، کاهش می دهد و بیمهاریهای مزمن را بهبود می بخشد و موجب نشاط بیشتر زندگی روزانه می گردد.

تحرک و ورزش به دلایل زیر برای سالمندان، بسیار مفید می باشد:

۱_ تراکم استخوان ها را بیشتر و از پوکی استخوان پیشگیری می کند.
یکی از عوارض بسیار مهم دوران سالمندی ، پوکی استخوان است.در آمریکا تعداد ۲۰ میلیون زن و ۵ میلیون مرد، دچار پوکی استخوان هستند که در هر سال ۲۵۰ هزار نفر از آنها دچار شکستگی استخوان می شوند. پوکی استخوان در ایران در حدود ۶ در صد می باشد و خطر شکستگی سر استخوان ران در زنان در طول عمر، ۱۶ در صد و در مردان، ۶ درصد می باشد.ورزش موجب تاخیر در پوکی و شکستگی استخوان میگردد.

۲_خود توانایی و زندگی مستقل را به انسان سالمند عطا می کند.
یکی از مشکلاتی که در دوران سالمندی رخ می دهد، وابسته شدن او به دیگران و کمک گرفتن از انهاست. ورزش کردن سبب می شود که فرد سالمند بتواند کارها و نیازهای خود را خودش انجام دهد.

۳_ سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.
ورزش سبب می شود که تودهای عضلانی بدن بیشتر شود. افزایش توده عضلانی موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود و در نتیجه چربی در بدن ذخیره نمی گردد و فرد سالمند  دچار چاقی نمی شود.

۴_ احساس حضور در جامعه و تعلق داشتن به آن را گسترش می دهد.
ورزش دسته جمعی سبب می شود که فرد سالمند با افراد دیگر تبادل گفتمان داشته باشد. در صورتی که فرد سالمند ورزش نکند و در خانه بماند، چنین ملاقاتها و تبادلات گفتاری نخواهند داشت و دوستانی پیدا نخواهد کرد و در نتیجه منزوی و افسرده خواهد شد.

۵_ عمل دستگاه تنفس و بازده ان را افزایش می دهد.
عمل دستگاه تنفس با افزایش سن کاهش می یابد و در شکل قفسه صدری و ستون فقرات تغییر ایجاد می شود. ورزش سبب می شود که تغییر شکل استخوان قفسه سینه کاهش یابد، قدرت عضلات قفسه صدری بیشتر شود، در نتیجه، عمل دستگاه تنفس افزایش یابد ، و تبادل اکسیژن بهتر انجام گیرد.

۶_ خلق و خوی فرد سالمند را بهتر می کند.
ورزش، افسردگی را از بین می برد و احساس اعتماد به نفس به وجود می آورد و فرد سالمند می تواند مسایل و مشکلات خود را حل کند و با خلق و خوی خوب، با دیگران رفتار نماید.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

فعالیت در زمان قرنطینه خانگی

۵ فعالیت که میتوانید در زمان قرنطینه خانگی انجام دهید

برای میلیون ها نفر قرنطینه خانگی روشی برای محافظت در برابر ویروس کرونا است. برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.