هر آن چیز که باید در مورد زوال عقل (دمانس) سالمندان بدانید

دمانس

راه های تشخیص زوال عقل و یادگیری نحوه برخورد با عزیزانی که دچار آن شده اند بسیار دشوار است. با این حال، دمانس یک مشکل رایج در سراسر کشور است .

مسائل مربوط به آلزایمر و سایر دلایل زوال عقل حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.  Alzheimer’s Disease International می گوید که تنها ۲۰ تا ۵۰ درصد از موارد دمانس در مراقبت های اولیه شناخته شده و مستند می شوند.

تشخیص زوال عقل برای اعضای خانواده یا عزیز شما ممکن است دشوار باشد و پیچیدگی شرایط را دشوار می سازد. با این حال، انجام کمی تحقیق و آموزش در مورد نحوه رسیدگی به این بیماری می تواند این مشکل را برای شما و عزیزانتان آسان تر کند.

دمانس چیست؟

دمانس یک اصطلاح عمومی برای از دست دادن توانایی ذهنی است تا زمانی که در زندگی روزمره دخالت کند. آلزایمر یکی از انواع شایع زوال عقل است. از آنجایی که این یک بیماری خاص نیست، به عنوان یک اصطلاح توصیف می شود که یک گروه از علائم مربوط به کاهش حافظه را توصیف می کند. علائمی که معمولا با افراد مبتلا به زوال عقل مرتبط است عبارتند از:

  • از دست دادن حافظه
  • مشکلات ارتباطی یا زبان
  • استدلال ضعیف
  • توانایی ضعیف تمرکز و توجه

دمانس سبب  آسیب به سلول های مغزی میشود. آسیب به مناطق مختلف مغز با انواع مختلف زوال عقل همراه است. به عنوان مثال، هیپوکامپ(hippocampus) مرکز یادگیری و حافظه است.

برخی از مشکلات در مغز و بدن که می توانند مشکلات تفکر و حافظه را بدتر کنند، مانند:

  • افسردگی
  • کمبود ویتامین
  • مصرف بیش از حد از الکل

اگر مورد توجه قرار نگیرد، این مسائل می تواند باعث بدتر شدن مغز شوند.

در حال حاضر به شرایط دمانس

سخت ترین بخش در مورد درمان زوال عقل می تواند فقط پذیرش تشخیص باشد. اجازه دادن به خود و عزیزانتان برای غم و اندوه بر وضعیت می تواند درمانی و سالم باشد. هرچه زودتر بتوانید تشخیص را بپذیرید، ساده تر خواهد بود که با وضعیت جدید آشنا شوید.

اگر وضعیت سخت باشد، بهتر است که به دنبال کمک حرفه ای باشید و با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید.

اجازه به دیگران در مورد تشخیص، مانند دیگر اعضای خانواده یا دوستان، می تواند در پذیرش کمک کند و در زمان نیاز بتواند کمک کند.

کمک به افرادی که دچار دمانس شده اند

 همانطور که در تشخیص کمک میکنید، یادگیری نحوه رفتار و واکنش در مورد فرد مبتلا به زوال عقل بسیار مهم است و زندگی شما را آسان تر می کند.

پرخاشگری

یکی از مهمترین عوارض جانبی آلزایمر، پرخاشگری است. در حالی که ممکن است رایج باشد. این امر به طور معمول توسط چیزی مانند وضعیت غیر عادی، عدم ارتباط یا ناراحتی ایجاد می شود.

هنگام برخورد با یک دوست عزیز که در حال پرخاشگری است، باید از درگیر شدن در یک استدلال یا مقابله با پرخاشگری  اجتناب  کرد، زیرا قطعا وضعیت را بدتر خواهد کرد. بهترین کاری که می توانید در این شرایط انجام دهید این است که سعی کنید تا مشخص کنید که او چگونه عمل می کند و این کار را انجام می دهد. اگر بتوانید، سعی کنید توجه او را از هرچیزی که باعث ناراحتی آنها می شود، دور کنید، می تواند راه خوبی برای بهتر کردن وضعیت باشد.

مقالات مرتبط:
۱۰ علائم بیماری روانی سالمندان
فراموشی سالمندان
افسردگی در سالمندان

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

فعالیت در زمان قرنطینه خانگی

۵ فعالیت که میتوانید در زمان قرنطینه خانگی انجام دهید

برای میلیون ها نفر قرنطینه خانگی روشی برای محافظت در برابر ویروس کرونا است. برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.