خانه / مقاله / مراقبت های دهان و دندان ها برای سالمندان

مراقبت های دهان و دندان ها برای سالمندان

مراقبت های دهان و دندان ها برای سالمندان - میعادگاه آرامش
مراقبت های دهان و دندان ها برای سالمندان – میعادگاه آرامش

دهان و دندان ها در دوران سالمندی

دهان و قسمت های مختلف آن برای وظائف زیادی که بر عهده دارند قابل ملاحظه و توجه هستند. در مقام قسمتی از دستگاه گوارش، دندان های شما اعمال اولیه هضم را با خرد کردن و نرم کردن انجام می دهند. در حالی که بزاق دهان به آن رطوبت می بخشد تا راحت فرو داده شود، با عمل شیمیایی به وسیله آنزیم ها غذا کاملا خرد و تجزیه می گردد. سطح زبان از لایه ها و غشای چشایی پوشیده شده که اجازه می دهد شما از طعم غذا لذت ببرید.

جدا از نقش دهان در دستگاه گوارش این عضو شکل دادن صداها برای ادای کلمات و کمک به تغییر صداها و تغییر شکل و حالت صورت را بر عهده دارد.

با تغییرات سن، دهان به صورت ماهرانه ای تغییر پیدا می کند.  این تغییرات به تنهایی مشکلی را به وجود نمی آورند بلکه تعدادی مسائل می تواند ناشی از بیماری، داروها ویا استفاده از دندان مصنوعی به وجود بیاید. با هشیار بودن در مورد آن مسائل و داشتن یک بهداشت خوب دهان شما می تواند سلامتی خود را حفظ کرده و از خوردن و حرف زدن لذت ببرید.

چشایی

با سالخوردگی تعداد جوانه های چشایی کم می شود و حساسیت بینی شما نیز نسبت به بعضی رایحه ها کمتر می شود. از انجا که حس چشایی و بویایی باهم کار می کنند تا شما از طعم و مزه و رایحه غذا لذت ببرید، این تغییرات ممکن است لذت بردن از خوردن را در شما کم کند. ممکن است شمابه دو برابر شکر و یا شکر و یا نمک احتیاج داشته باشید تا همان مزه ای را احساس کنید که یک جوان حس می کند و به همین جهت بسیاری از غذاها به نظر شما بی مزه می رسد. احساس بی طعم و مزه بودن غذا ممکن است شما را تشویق نماید که مقدار زیادی نمک و یا شکر برای خوشمزه تر کردن آن اضافه کنید.

برای اغلب افراد، استفاده زیادی از نمک یا شکر مشکلی به وجود نمی آورد ولی اگر شما فشار خون و یا بعضی ناراحتی های قلبی مثل نارسایی احتقانی قلب و انسداد عروق قلب و یا بیماری قند داشته باشید باید از نمک و یا قند پرهیز کنید و در صورت داشتن این بیماری ها باید برای بهبود طعم غذا از چیزهایی مثل پونه، اکلیل کوهی، آویشن ، دارچین ، جوز و انواع سیر و پیاز استفاده کنید و گاهی نیز متوجه می شوید که استفاده از آنها غذا را مطبوع تر از استفاده از نمک و یا شکر می نماید.

خشکی دهان

تعدادی از سالخوردگان از خشکی دهان ناراحت هستند. خشکی دهان در سالخوردگان به این علت نیست که غدد دهان آنها کمتر بزاق تولید می کند بلکه به این خاطر است که نسوج دهان با سالخوردگی ضعیف و نازک تر می شود و کمتر رطوبت نگه می دارد، لذا دهان شما زودتر خشک می شود و این تغییر با مصرف داروها و کم آبی بدن و عوامل دیگر شدیدتر می شود.

غده های بزاق در مقابل داروهایی که عوارض جانبی دارند خیلی حساس می شوند و تولید بزاق کم می شود.

داروهای ضد حساسیت به منظور معالجه سرما خوردگی یا حساسیت ها، بعضی از داروهای ضد افسردگی و داروهای مربوط  به بیماری های تحرک متداول ترین چیزهایی هستند که باعث خشکی دهان می شوند. هم اکنون اگر شما از خشکی دهان رنج می برید توجه داشته باشید مصرف این گونه‌ داروها آن را بدتر خواهر کرد.

کم ابی یا خشکی بدن خواه به علت مصرف دارو و یا به علت گرمی هوا و کم نوشیدن  آب و مایعات باشد نیز تولید بزاق دهان را کم می کند و غشاء دهان را خشک می نماید.

داروهای ادرار آور که بدن را وادار به پس دادن آب می کنند ممکن است باعث خشکی دهان و بدن شما بشوند.

در هوای گرم بدن آب زیادتری از دست می دهد چون زیادتر عرق می کند، چنان که نوشیدنی کافی ننوشید به خشکی گرفتار و بدن شما کم آب می شود.

هرنوع از این خشکی ها باعث می شود که خشکی دهان شما بیشتر بشود. دندان‌های مصنوعی که بد درست شده و خوب قالب نباشند باعث ترشح بزاق و ریختن آن روی لب و داخل دهان می شوند و هر یک از این حالت ها باعث از دست دادن بیشتر رطوبت بدن می شود. عفونت های کوچ و کم اهمیت داخل دهان می تواند باعث آزردگی غشا دهان و درد و خشکی متعاقب آن بشود.

عوارض خشکی دهان

وقتی خشکی دهان بیشتر از حد متعادل باشد می تواند بر روی عمل جویدن، فرو بردن غذا و هضم موثر واقع شود. اگر شما چنین مشکلی دارید با پزشک و یا دندانپزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است علت آن عوارض دیگری باشد و حتی اگر هم نباشد آنها می توانند در این مورد به شما کمک  کنند.

در صورتی که خشکی دهان به علت مصرف دارو باشد بهترین طریق رفع آن، قطع و یا تغییر داروی مصرفی است. اگر علت آن نقص و یا بد کار گذاردن دندان مصنوعی باشد، تغییر و ترمیم دندان ممکن است به بهبودی شما کمک کند.

حتی در صورتی که علت آن ناشناخته باقی بماند راه هایی برای جلوگیری از ان وجود دارد. اغلب با خوردن مکرر کمی آب و یا مکیدن یک چیز ترش قابل کنترل خواهد بود ضمنا داروهایی به صورت قطره برای زیاد کردن بزاق وجود دارد.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

آب آوردن ریه

آب آوردن ریه در سالمندان

بررسی کلی آب آوردن ریه (ادم ریه) به شرایطی گفته میشود که در آن ریه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.