خانه / مقاله / شکستگی لگن

شکستگی لگن

لگن یک حلقه محکم استخوانی است که در پایه ستون فقرات قرار دارد. آمار شکستگی لگن بسیار پایین میباشد و تنها حدود ۳٪ از شکستگی های سالمندان را تشکیل می دهد.

بیشتر شکستگی های لگن ناشی از تصادفات اتومبیل میباشد. از آنجا که لگن در نزدیکی رگ ها و ارگان های خونی اصلی قرار دارد ، ممکن است شکستگی های لگن باعث خونریزی گسترده و سایر صدمات شود که نیاز به درمان فوری دارد.

شکستن لگن چگونه است

از آنجا که لگن سازه ای شبیه به حلقه دارد هنگام شکستگی لگن ممکن است رباط ها در سایر نقاط آسیب ببینند. پزشکان چندین الگوی شایع شکستگی لگن را شناسایی کرده اند. الگوی خاص شکستگی بستگی به جهتی دارد که در آن شکسته شده و میزان نیرویی که باعث آسیب دیدگی شده است.

علاوه بر اینکه با الگوی خاص شکستگی توصیف می شود ، بر اساس میزان آسیب به یکپارچگی ساختاری حلقه لگن ، شکستگی های لگن اغلب “پایدار” یا “ناپایدار” توصیف می شوند.

شکستگی پایدار. در این نوع شکستگی ، اغلب یک شکستگی در حلقه لگن وجود دارد . شکستگی با کوچک اغلب شکستگی پایدار هستند. الگوی شکستگی لگن پایدار شامل موارد زیر است:

شکستگی لگن پایدار- خفیف
شکستگی لگن پایدار- خفیف2

شکستگی ناپایدار. در این نوع شکستگی معمولاً دو یا چند شکستگی در حلقه لگن وجود دارد و انتهای استخوانهای شکسته جابجایی رخ میدهد. این نوع شکستگی بیشتر به دلیل تصادفات اتفاق می افتد. الگوهای شکستگی لگن ناپایدار عبارتند از:

شکستگی لگن ناپایدار- شدید
شکستگی لگن ناپایدار- شدید2

هر دو شکستگی لگن پایدار و ناپایدار همچنین می توانند به شکستگی “باز” تقسیم شوند ، که در آن قطعات استخوانی از طریق پوست بیرون می آیند ، یا شکستگی های “بسته” که در آن پوست زخمی نمی شود. شکستگی های باز خطرناکتر میباشند زیرا ، پس از باز شدن پوست  ممکن است عفونت در زخم و استخوان ایجاد شود. برای جلوگیری از عفونت درمان فوری لازم است.

مطلب پیشنهادی : آب آوردن ریه در سالمندان

علت

ضربه شدید

شکستگی لگن ممکن است ناشی از یک نیروی قوی باشد ، مانند :

  • برخورد اتومبیل یا موتور سیکلت
  • تصادف
  • سقوط از ارتفاع بلند(مانند نردبان)

بسته به جهت و بزرگی نیرو ، این آسیب ها می توانند خطرناک باشند و نیاز به معالجه جراحی دارند.

نارسایی استخوان

همچنین ممکن است شکستگی لگن به دلیل ضعف یا کمبود استخوان ایجاد شود. این مورد بیشتر در افراد مسن دیده می شود که استخوان های آنها به علت پوکی استخوان ضعیف شده است. در این بیماران ممکن است شکستگی حتی در هنگام سقوط از ایستادن یا یک فعالیت معمول مانند بیرون آمدن از وان یا پایین آمدن از پله ها رخ دهد. این آسیب ها به طور معمول شکستگی های پایداری هستند که به یکپارچگی ساختاری حلقه لگن آسیب نمی رسانند ، اما ممکن است استخوان فردی را دچار شکستگی کند.

علائم

لگن شکسته تقریباً همیشه دردناک است. این درد با حرکت دادن باسن یا تلاش برای راه رفتن بیشتر می شود. غالباً بیمار سعی می کند لگن یا زانو را در وضعیت خاصی خم نگه دارد تا از تشدید درد جلوگیری کند. برخی از بیماران ممکن است تورم یا کبودی در ناحیه لگن را نیز تجربه کنند.

معاینه دکتر

شرایط اضطراری

بیمارانی که دچار شکستگی های شدید هستند تقریباً همیشه به علت شدت علائم آنها به اورژانس برای معالجه اولیه منتقل می شوند.

مراقبت از افراد دچار شکستگی های شدید لگن نیاز به تعدادی از متخصصان پزشکی دارد. در برخی موارد ، پزشکان باید قبل از درمان شکستگی و سایر آسیب ها ، مشکلات تنفسی و گردش خون را مرتفع کنند.

معاینهی جسمی

پزشک شما لگن ، باسن و پاها را با دقت معاینه می کند. او همچنین با ارزیابی اینکه آیا می توانید مچ پا و انگشتان پا را حرکت دهید و یا در قسمت پایین پاها احساس می کنید ، آسیب عصبی را بررسی می کند.

پزشک همچنین بقیه بدن شما را با دقت مورد معاینه قرار می دهد تا مشخص شود آیا شما صدمات دیگری متحمل شده اید یا خیر.

مطالعات تصویربرداری

اشعه ایکس این مطالعات تصاویری از ساختارهای متراکم مانند استخوان ها را ارائه می دهند. تمام شکستگی های لگن به اشعه ایکس از زاویه های مختلف برای تعیین میزان جابجایی استخوان ها نیاز دارند.

شکستگی لگن xray

سی تی اسکن. به دلیل پیچیدگی این نوع آسیب معمولاً سی تی اسکن برای شکستگی های لگن سفارش داده می شود. سی تی اسکن تصویری دقیق تر و مقطعی از لگن را ارائه می دهد. پزشک شما از این اطلاعات برای تعیین بهتر الگوی و میزان صدمات شما ، جستجوی آسیب های مرتبط و کمک در برنامه ریزی قبل از عمل استفاده خواهد کرد.

ام آر ای . در موارد نادر ، پزشک شما ممکن است دستور اسکن MRI را برای کشف یک شکستگی که نمی توان در اشعه ایکس یا سی تی اسکن کشف کند را درخواست میکند.

درمان

درمان براساس عوامل مختلفی از جمله:

  • الگوی خاص شکستگی
  • چه مقدار استخوان جابجا می شود
  • وضعیت کلی شما و صدمات مرتبط با شما

درمان غیر جراحی

پزشک شما ممکن است درمان غیر جراحی را برای شکستگی های پایدار که استخوان ها در آنها قرار گرفته یا جابجا نشده اند ، توصیه کند.

درمان های غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پزشک ممکن است توصیه کند که تا سه ماه  یا تا زمانی که استخوانهای شما به طور کامل بهبود یابد از عصا یا واکر استفاده کنید. در صورت آسیب دیدگی بالای هر دو پا ، ممکن است لازم باشد برای مدت زمانی از ویلچر استفاده کنید تا از تحمل وزن در هر دو پا خودداری کنید.

داروها پزشک ممکن است برای تسکین درد ، و همچنین داروهای رقیق کننده خون تجویز کند تا خطر لخته شدن خون در رگهای پاها و لگن شما را کاهش دهد.

درمان جراحی

بیماران مبتلا به شکستگی لگن ناپایدار ممکن است به یک یا چند عمل جراحی نیاز داشته باشند.

تثبیت خارجی. پزشک ممکن است از تثبیت خارجی برای تثبیت ناحیه لگن شما استفاده کند. در این عمل ، پین ها یا پیچ های فلزی از طریق برش های کوچک به پوست و ماهیچه ها در استخوان ها وارد می شوند. پین ها و پیچ ها از پوست در دو طرف لگن بیرون می آیند و در آنجا به میله های فیبر کربنی در خارج از پوست وصل می شوند. فیکساتور خارجی به عنوان یک قاب تثبیت کننده عمل می کند تا استخوان های شکسته را در وضعیت مناسب نگه دارد.

در بعضی موارد ، از فیکساتور خارجی برای تثبیت استخوان ها تا زمان کامل شدن بهبودی استفاده می شود. در بیمارانی که قادر به تحمل یک روش طولانی و پیچیده تر نیستند ، ممکن است از یک فیکساتور خارجی به عنوان یک درمان موقت استفاده شود تا اینکه یک روش دیگر انجام شود.

کشش اسکلتی. کشش اسکلتی یک سیستم قرقره ای از وزن و ضد وزن است که به اصلاح مجدد قطعات استخوان کمک می کند. کشش اسکلتی اغلب بلافاصله پس از آسیب دیدگی استفاده می شود و بعد از عمل برداشته می شود. گاهی اوقات ، شکستگی استابولار را می توان به تنهایی با کشش اسکلتی درمان کرد.

در حین کشش اسکلتی ، پین های فلزی در همسایه یا ساق پا قرار می گیرند تا به موقعیت پا کمک کنند. وزن های متصل به پین ها به آرامی روی پا کشیده می شوند و قطعات استخوان شکسته را تا حد ممکن در حالت طبیعی نگه می دارند. برای بسیاری از بیماران ، کشش اسکلتی باعث تسکین درد نیز می شود.

عوارض

خطرات مرتبط با هر عمل جراحی وجود دارد. قبل از عمل ، پزشک در مورد هر یک از این خطرات با شما صحبت خواهد کرد و اقدامات خاصی را برای جلوگیری از عوارض احتمالی انجام خواهد داد.

عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

  • مشکلات ترمیم زخم از جمله عفونت
  • آسیب به اعصاب یا رگ های خونی
  • لخته شدن خون
  • لخته شدن خون در ریه ها

بهبود

مدیریت درد

بعد از عمل ، احساس درد خواهید کرد. این یک بخش طبیعی از روند بهبود است. پزشک و پرستاران شما برای کاهش درد شما کار می کنند ، این می تواند به شما در بهبود سریع تر عمل جراحی کمک کند.

داروها معمولاً برای تسکین درد کوتاه مدت پس از عمل تجویز می شوند. انواع مختلفی از داروها برای کمک به مدیریت درد وجود دارد. پزشک شما ممکن است از ترکیبی از این داروها برای بهبود درد شما تجویز نماید.

حرکت اولیه

در بیشتر موارد ، پزشک شما راه به حرکت زود هنگام تشویق می کند. بیشتر بیماران راه رفتن را با محدودیت های تحمل وزن شروع می کنند و هرچه سریعتر بعد از عمل ، تمرینات پا را انجام می دهند.

فیزیوتراپی

تمرینات خاص به شما کمک می کند انعطاف پذیری را به دست آورید و دامنه حرکت در مفصل ران را بازیابی کنید. تمرین های دیگر به شما در ایجاد قدرت و استقامت کمک می کند تا بتوانید بهتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.

پیشگیری از لخته شدن خون

اگرچه حرکت اولیه تشویق می شود ، تحرک شما بعد از عمل هنوز هم تا حدودی محدود خواهد شد. به همین دلیل ، پزشک شما ممکن است رقیق کننده خون را تجویز کند تا از ایجاد لخته های خون در رگ های عمیق لگن و پاها جلوگیری کند.

تحمل وزن

پزشکان ممکن است توصیه کند که برای مدت زمانی از عصا یا واکر استفاده کنید. تحمل وزن معمولاً تا ۳ ماه – یا زمانی که استخوانهای شما به طور کامل بهبود می یابد مجاز است. شما ممکن است نیاز به استفاده از عصا یا واکر برای مدت زمان طولانی تری داشته باشید.

عواقب

شکستگی های پایدار لگن تمایل به بهبود خوبی دارند. شکستگی های ناپایدار لگن ناشی از حوادث شدید ، مانند حوادث رانندگی ، ممکن است منجر به عوارض قابل توجهی از جمله خونریزی شدید ، آسیب اندام های داخلی و عفونت شود. در صورت بهبود این آسیب ها ، معمولاً شکستگی به خوبی بهبود می یابد.

مطلب پیشنهادی

در آوردن دندان

در آوردن دندان در نوزادان

چه زمانی کودک من اولین دندان خود را در میاورد؟ اولین داندان های کودک هنگامی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.