رانندگی در سالمندان

طبیعی است که با افزایش سن توانایی های رانندگی تغییر می یابد. در اینجا نحوه مشاهده علائم هشداردهنده رانندگی ناامن و تنظیم زندگی بدون رانندگی آورده شده است

رانندگی در سالمندان

سن چگونه در رانندگی شما تأثیر می گذارد؟

برای بسیاری از ما ، رانندگی یکی از جنبه های اصلی حفظ استقلال ما با افزایش سن می باشد. با کاهش عوامل خطر و استفاده از شیوه های رانندگی ایمن ، ممکن است بتوانید با خیال راحت رانندگی را در دوران سالمندی ادامه دهید. اما حتی اگر متوجه شدید که باید رانندگی خود را کم کنید به معنای پایان استقلال شما نیست.

همه افراد متفاوت هستند ، بنابراین هیچ سن مشخصی در مورد اینکه چه کسی باید از رانندگی دست بکشد وجود ندارد. با این حال ، سالمندان بیشتر از رانندگان جوان جریمه دریافت می کنند و دچار تصادف می شوند. چه عواملی باعث این افزایش می شود؟ با افزایش سن ، عواملی مانند کاهش دید ، اختلال در شنوایی ، کند شدن عکس العمل حرکتی و وخیم تر شدن شرایط سلامتی می توانند مشکل ساز شوند.

همچنین سالمندی میتواند منجر به کاهش قدرت ، هماهنگی و انعطاف پذیری شود که می تواند توانایی شما در کنترل ایمنی خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. مثلا:

 • درد گردن یا سفتی می تواند نگاه شما به سمت اطراف را سخت تر کند.
 • درد پا باعث می شود حرکت پای شما از گاز به پدال ترمز دشوار شود.
 • کاهش قدرت بازو باعث می شود نتوانید فرمان را به سرعت و به طور موثری بچرخانید.
 • زمان واکنش شما با افزایش سن می تواند کند شود.
 • شما می توانید توانایی تقسیم مؤثر توجه خود را بین چندین فعالیت از دست بدهید.

مطلب پیشنهادی : پرورش مغز در سالمندان

شما ممکن است کل زندگی خود را راننده باشید و به سابقه ایمنی خود افتخار کنید ، اما با افزایش سن توانایی رانندگی در سالمندان تغییر میکند. ممکن است شما به دلیل از دست دادن بخشی از استقلال احساس شوک شوید ، اما با باز نگه داشتن ذهن خود در برابر امکانات جدید ، هنوز می توانید بدون ماشین یک زندگی فعال ، پر جنب و جوش و با ارزش داشته باشید. روش های جایگزین حمل و نقل می تواند مزایای سلامتی و اجتماعی و همچنین تغییر بسیار خوبی در زندگیتان را به دنبال داشته باشد.

نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

پیری به طور خودکار با از دست دادن کل توانایی رانندگی برابر نیست. موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای ایمنی رانندگی خود انجام دهید ، از جمله اصلاح اتومبیل ، تغییر در نحوه رانندگی و رفع هرگونه مشکل جسمی که می تواند در رانندگی تداخل داشته باشد.

سلامتی خود را حفظ کنید

انجام معاینات منظم برای نگه داشتن شما در بهترین حالت ممکن در رانندگی بسیار مهم است.

هر سال چشمان خود را چک کنید. شیشه جلو ، آینه ها و چراغهای جلو را تمیز نگه .

شنوایی خود را سالانه بررسی کنید. اگر به سمعک احتیاج دارید ، حتماً هنگام رانندگی آنها را استفاده کنید. در هنگام باز کردن شیشه های اتومبیل مراقب باشید ، زیرا در بعضی مواقع می توانند اثر سمعک را مختل کنند.

با پزشک خود صحبت کنید. در مورد اینکه بیماری ها یا داروها چگونه می توانند بر توانایی رانندگی شما تأثیر بگذارند با پزشک صحبت کنید.

به اندازه کافی بخوابید. خواب کافی برای رانندگی مناسب ضروری است. اطمینان حاصل کنید که خواب خوبی دارید و با پزشک خود در مورد تأثیر داروهای خواب در رانندگی صحبت می کنید.

 ماشین مناسب و هر نوع وسایلی که برای رانندگی ایمن لازم دارید را پیدا کنید

 • وسیله نقلیه با گیربکس اتوماتیک ، فرمان برقی و ترمزهای قدرت را انتخاب کنید.
 • با سرویس دوره ای ، ماشین خود را در شرایط کاری خوبی قرار دهید.
 • مطمئن باشید که شیشه و چراغهای جلو همیشه تمیز هستند.

رانندگی دفاعی

امروزه تلفن های هوشمند ، دستگاه های GPS ، کتاب صوتی و پخش کننده های موسیقی دیجیتال در زندگی روزمره استفاده می شوند. این بدان معنی است که شما باید برای رانندگی ایمن تر گام های بیشتری بردارید مانند:

 • فاصله طولی با ماشین رو به روی خود را حفظ نماید.
 • توجه بیشتر به تقاطعها.
 • با اطمینان از رانندگی سازگار با جریان ترافیک.
 • جلوگیری از حواس پرتی هنگام رانندگی ، مانند مکالمه با تلفن ، پیام کوتاه یا استفاده از نقشه و یا GPS.

محدودیت های خود را بدانید

اگر وضعیت رانندگی شما را ناراحت می کند از آن جلوگیری کنید. بسیاری از ما داوطلبانه شروع به ایجاد تغییر در شیوه های رانندگی خود می کنیم:

 • رانندگی تنها در ساعات پر نور روز در صورت مشکل دید در شب.
 • رانندگی در آزاد راه ها و بزرگراه ها .
 • رانندگی نکردن در شرایط جوی بد (باران ، رعد و برق ، برف ، تگرگ ، یخ).
 • قبل از عزیمت برنامه ریزی کنید تا اطمینان بیشتری داشته باشید تا در مسیر اشتباه قرار نگیرید.

به نگرانی های دیگران گوش دهید

اگر بستگان ، دوستان یا دیگران در مورد رانندگی شما ابراز نگرانی می کنند ، ممکن است زمان آن رسیده که نگاه سخت و صادقانه ای به توانایی رانندگی خود داشته باشید. در مورد توانایی رانندگی ایمن با پزشک خود صحبت کنید.

علائم هشدار دهنده رانندگی ناایمن در سالمندان

بعضی اوقات علائم رانندگی ناامن می تواند به تدریج بروز کند ، یا تغییر در سلامتی فرد ممکن است مشکلات را افزایش دهد. حتی اگر علائم هشدار دهنده فردی جزئی به نظر برسند ، در کنار هم می توانند یک خطر اساسی را به همراه داشته باشند. مراقب این علائم باشید:

 • موقعیت های خطرناک (یعنی تقریباً تصادف کننده) ، خندق و ضایعات بر روی ماشین یا حصارها ، صندوق های پستی ، درب های گاراژ و محدودیت ها.
 • افزایش جریمه شدن توسط مأموران راهنمایی و رانندگی.
 • مشکل در اصول رانندگی. مانند ایجاد تغییر ناگهانی خط ، حرکت در مسیر سایر خطوط و ترمز یا شتاب ناگهانی بدون دلیل. مثالهای دیگر شامل عدم استفاده از چراغ راهنما یا روشن نگه داشتن چراغ راهنما بدون تغییر خطوط است.
 • مشکلات بینایی مانند عدم مشاهده چراغ راهنمایی و علائم.
 • مشکلات شنوایی مانند نشنیدن آژیرهای اضطراری .
 • مشکلات مربوط به حافظه از جمله گم شدن مسیر ها.
 • مشکل در واکنش و داشتن مشکلات حرکتی مانند عدم واکنش سریع در صورت نیاز به ترمز ناگهانی یا سردرگمی در انتخاب پدال گاز و ترمز .

اگر لازم است رانندگی را فراموش کنید

تنظیم زندگی بدون خودرو در ابتدا می تواند چالش برانگیز باشد. طبیعی است که ناامید ، عصبانی یا تحریک پذیر شوید. حتی ممکن است شرمنده یا نگران باشید که استقلال خود را از دست می دهید. با این وجود ، کنار گذاشتن رانندگی شجاعت زیادی می کنید و شما با این کار اولویت خود را برای امنیت خود و دیگران قرار می دهید.

حتی ممکن است فهمید که مزایای زندگی بدون اتومبیل وجود دارد. صرفه جویی در هزینه مالکیت ماشین می تواند برای حمل و نقل از وسیله های جایگزین مانند تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. پیاده روی بیشتر می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. ورزش نه تنها برای بدن مفید است بلکه می تواند به بهبود ذهن ، خلق و خو ، خواب ، انرژی و حافظه نیز کمک کند. سوار شدن در وسایل حمل و نقل همگانی میتوواند روابط اجتماعی شما را گسترش دهد.

چگونه در مورد رانندگی غیر ایمن با سالمندان صحبت کنیم

ایمنی رانندگی می تواند مسئله ای حساس برای رانندگان مسن باشد. گواهینامه رانندگی بیشتر از توانایی رانندگی خودرو دلالت دارد. این نمادی از آزادی و خودکفایی است.

اگر خود را در موقعیت صحبت با یک فرد سالمند یا یک عضو خانواده در مورد رانندگی خود می بینید ، موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • با احترام رفتارکنید. رانندگی اغلب جزئی جدایی ناپذیر از استقلال است. در عین حال ، اگر واقعا نگران هستنید هیچ وقت به آن شخص توهین نکنید و کاملا محترمانه از آن بخواهید.
 • مثالهای خاصی را بیان کنید. به جای کلیاتی مانند “شما دیگر نمی توانید رانندگی کنید” ، نگرانی های خاصی را که متوجه شده اید بیان کنید. به عنوان مثال: “شما سه بار از آخرین باری که سوار ماشین شدیم ، سه بار علائم توقف را رد کرده اید.”
 • قدرت را در اعداد پیدا کنید. اگر بیش از یک عضو خانواده یا دوستان نزدیک متوجه این مشکل شده باشند ، کمتر احتمال دارد که این حالت ناخوشایند باشد. یک فرد مسن همچنین ممکن است به یک مهمانی بی طرفانه مانند پزشک یا متخصص بهتر گوش کند.
 • به یافتن گزینه های دیگر کمک کنید. ممکن است فرد آنقدر به رانندگی عادت کند که هرگز گزینه دیگری را در نظر نگرفته باشد. شما می توانید از جمله موارد خاص ، مانند تحقیق در مورد گزینه های حمل و نقل کمک های خاصی ارائه دهید.
 • دشواری حمل و نقل را درک کنید. عزیز شما ممکن است با رانندگی نکردن احساس از دست دادن عمیق را تجربه کند و عدم توانایی رانندگی می تواند منجر به انزوا و افسردگی شود. سعی کنید تا حد امکان در حمل و نقل آن کمک کنید.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

فعالیت در زمان قرنطینه خانگی

۵ فعالیت که میتوانید در زمان قرنطینه خانگی انجام دهید

برای میلیون ها نفر قرنطینه خانگی روشی برای محافظت در برابر ویروس کرونا است. برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.