خانه / مقاله / چگونه حافظه خود را تقویت کنید

چگونه حافظه خود را تقویت کنید

اگر شما به دنبال تقویت حافظیتان هستید و یا میخواهید زمان پیری حافظه خوبی داشته باشید ، این نکات می تواند به شما کمک کند.

چگونه توان مغزی را در هر سنی تقویت کنیم

یک حافظه قوی به سلامتی و سر زندگی مغز شما بستگی دارد. اگر شما دانشجویی هستید که برای امتحانات نهایی تحصیل می کنید ، و  یا یک سالمند هستید که به دنبال حفظ و تقویت حافظه خود با افزایش سن هستید ، کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید با آن حافظه خود را بهبود بخشید .

مغز انسان توانایی حیرت انگیز برای سازگاری و تغییر حتی در پیری دارد. این توانایی به عنوان نوروپلاستی شناخته می شود. با تحریک درست ، مغز شما می تواند مسیرهای عصبی جدیدی را ایجاد کند ، اتصالات موجود را تغییر داده و به روشهای همیشه در حال تغییر و سازگاری و واکنش نشان دهد.

توانایی باورنکردنی مغز در تغییر شکل مجدد خود هنگام یادگیری و حافظه صادق است. شما می توانید از قدرت طبیعی نوروپلاستی استفاده کنید تا توانایی های زهنی خود را افزایش دهید ، توانایی خود را در یادگیری اطلاعات جدید و بهبود حافظه خود در هر سنی تقویت کنید. این ۹ نکته می تواند به شما نشان دهد که چگونه این کار را به درستی انجام دهید:

نکته ۱: به مغز خود تمرین دهید

زمانی که بزرگسال شدید مغز شما میلیون ها مسیر عصبی را ایجاد کرده است که به شما کمک می کند اطلاعات را سریع پردازش و به یاد بیاورید ، مشکلات آشنا را حل کنید و کارهای روزمره را با حداقل تلاش ذهنی انجام دهید. اما اگر همیشه به کار های تکراری انجام میدهید ، تحریک لازم برای ادامه رشد و پیشرفت را به مغز نمی دهید. شما باید هر از گاهی اوضاع را عوض کنید !

حافظه ، مانند  عضلات بدن میباشد. اگر شما از مغزتان بیشتر استفاده کنید باعث تقویت حافظیتان میشود .

سه عنصر اصلی فعالیت تقویت کننده مغز

مطالب جدید بیاموزید. مهم نیست که چه میزان از نظر فکری خواستار فعالیت هستید ، اگر چیزی باشد که قبلاً در آن خوب هستید ، این یک تمرین مغز خوب نیست. این فعالیت باید چیزی باشد که ناآشنا و خارج از منطقه راحتی شما باشد. برای تقویت مغز ، باید یادگیری و پیشرفت مهارت های جدید را ادامه دهید.

چالش برانگیز باشد. بهترین فعالیت های تقویت کننده مغز توجه کامل شما را می طلبد. این کافی نیست که شما فعالیت چالش برانگیزی انجام داده اید هنوز هم باید چیزی باشد که نیاز به تلاش ذهنی دارد. برای مثال ، یادگیری پخش یک قطعه جدید موسیقی یک فعالیت چالشی میباشد ولی پخش یک قطعه موسیقی دشوار که قبلاً آن را به خاطر سپرده اید فعالیت چالشی نیست.

مهارت های قابل پیشرفت را شروع نمایید. به دنبال فعالیتهایی باشید که به شما امکان می دهد در یک سطح آسان شروع کنید و سپس در ان پیشرفت نمایید.

تقویت حافظه

به چیز جدیدی فکر کنید که همیشه می خواستید آن را امتحان کنید ، مثل یادگیری نحوه نواختن گیتار ، ساخت ظروف سفالی ، شطرنج ، و… .هر یک از این فعالیت ها می تواند به شما در بهبود حافظه کمک کند.

نکته ۲: ورزش های بدنی را فراموش نکنید

اگرچه ورزش ذهنی برای سلامت مغز مهم است ، این بدان معنی نیست که شما هرگز نیازی به ورزش بدنی ندارید. ورزش بدنی به مغز شما کمک می کند ، میزان اکسیژن را به مغز شما افزایش می دهد و خطر ابتلا به اختلالات منجر به از دست دادن حافظه مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. ورزش همچنین مواد شیمیایی مفید مغز را تقویت کرده و هورمونهای استرس را کاهش می دهد.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

آب آوردن ریه

آب آوردن ریه در سالمندان

بررسی کلی آب آوردن ریه (ادم ریه) به شرایطی گفته میشود که در آن ریه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.