تغییرات سالخوردگی

تغییرات سالخوردگی
تغییرات سالخوردگی

تغییرات طبیعی سالخوردگی 

بسیاری از تغییراتی که ما تصور می کنیم مربوط به سالخوردگی است ممکن است مربوط به عوامل و چیزهایی دیگر باشد‌. محیطی که شما در آن زندگی می کنید،نوع زندگی،عوامل ارثی به طرق مختلفی بر روی تندرستی شما موثر است.

۱. تغییرات سلولی و شیمیایی

سلول ها ساختمان اساسی بدن را تشکیل می دهند. آنها پروتئین ها را ساخته،مواد غذایی را به انرژی تبدیل می کنند، بگونه ای منقبض می شوند که عضلات بتوانند کشیده شده و یا فشار وارد بیاورند و به عبارت دیگر جمع و باز شوند، با ایجاد علائم الکتریکی اعصاب با هم ارتباط برقرار کرده و عناطر شیمیایی به وجود بیاورند که به مقابله با عفونت ها کمک کنند اینها فقط نمونه ای از هزاران وظیفه ای است که آنها بر عهده دارند. واقعیت این است که همان طور ک پیر می شوید سلول ها نیز تغییر می کنند.

بسیاری از سلول ها نوعی مواد شیمیایی به وجود می آورند که نقش ارتباطی با سلول های دیگر دارند،علیه عفونت ها مبارزه کرده، پوست بدن شما را می سازند ویا جلوی خونریزی را می گیرند.

به همان نسبت که میر می شوید بسیاری از سلول ها مقدار تولید مواد شیمیایی را تغییر می دهند.سلول های مغز مقدار کمتری 《استیل کولین》و 《دوپامین》تولید می کنند،دوماده شیمیایی

که مغز برای انجام وظائف پیچیده خود به آنها نیاز دارد.

۲. تغییرات در سیستم اعضای بدن

آنچه مهم است این است که وضع و حال شما با پیر شدن چگونه می شود. در نظر بسیاری از افراد این موضوع که با افزایش سن، میزان جریان خون در مغز کم می شود اهمیتی ندارد. ولی اگر شما بدانید که کمبود جریان خون ممکن است باعث بیهوشی شما می گردد،آن وقت اهمیت تغییر در انجام وظیفه مغز برای شما روشن می گردد.

ممکن است اهمیتی به پایین آمدن سطح 《استیل کولین》و یا تقلیل کارآیی مغز خود در پاسخگویی به آن ندهید،لیکن وقتی بدانید که این تغییر باعث اختلالات و بیماری های متعددی در افراد مسن و پیرها می گردد آن وقت ممکن است اهمیت بسیار زیادی به آن بدهید.

با بالا رفتن سن و سالخوردگی، کبد کوچک تر شده و جریان خون در آن کم می شود. به علاوه آنزیم هایی که با کلیه های  شما همکاری کرده و مقدار زیادی از بیماری ها و یا داروهای مصرفی را از بین می برد نسبت به گذشته فعالیتش کمتر می شود. همچنین کبد نیز مانند کلیه ها به سادگی تخریب شده و توانایی کمتری در مقابل داروها و سموم دارد.

مفهوم این تغییرات این است که هر نوع دارویی مصرف کنید اثرات طولانی تری روی شما داشته و نسبت به ایام جوانی بیشتر در بدن انباشته می گردد.

سالخوردگی در عوامل دیگر

خون خیلی کمتر از ایام جوانی در مغز شما جریان می یابد. اکثر مواقع مغز شما احتیاج به خون فراوانی دارد تا بتواند وظیفه دلخواه و معمول را انجام دهد. اگر فشار خون یک باره پایین بیفتد و یا میزان اکسیژن خون پایین بیاید ممکن است روی مغز و اعمال آن اثر بگذارد.به همین جهت شما اغلب بیشتر از یک جوان دچار ضعف و بی حالی می شوید.

در نتیجه سالخوردگی، تغییرات زیادی در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید، مثلا سلول هایی که ذرات خارجی را باید شناسایی نمایند قابلیتشان کمتر می شود. سلول هایی که علیه عفونت ها با تخریب مستقیم آنها عمل می کنند کمتر جوابگو شده و سطح مواد شیمیایی که باید عناصر خارجی را از بین ببرد پایین تر می آیند در نتیجه این تغییرات شما قدرت کمتری برای مبارزه و از بین بردن عفونت ها و بیماری های مثل انفلونزا در مقایسه با یک جوان دارید و شما بیشتر از یک مرد جوان یا میانسال بشوید و اگر به سینه پهلو مبتلا شوید بیماری شما شدیدتر از یک جوان خواهد بود. در حقیقت بسیاری از بیماری های عفونی در افراد سالخوردگی زیادتر، سخت تر یا جدی تر است و لذا توجه سریع و معالجات کافی را ایجاب می نماید.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

فعالیت در زمان قرنطینه خانگی

۵ فعالیت که میتوانید در زمان قرنطینه خانگی انجام دهید

برای میلیون ها نفر قرنطینه خانگی روشی برای محافظت در برابر ویروس کرونا است. برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.