خانه / مقاله / علت بی خوابی در سالمندان چیست؟ و راه آسان برای درمان بی خوابی

علت بی خوابی در سالمندان چیست؟ و راه آسان برای درمان بی خوابی

بی خوابی سالمندان

یکی از بزرگترین  در عین موضوع غالباً نادیده گرفته شده جامعه امروزی بدون شک بی خوابی است. این بیماری باعث بد خواب شدن میشود. این یک مسئله می تواند مانع افراد برای رسیدن به سایر نیازهایشان شود و همین امر با عوارض جانبی بسیار جدی همراه است. سالمندان متوسط بین ۷ الی ۹ ساعت به خواب در شب نیاز دارند. هنگامی که سالمند قادر به خوابیدن کافی نیست ، می تواند به شدت بر سلامت و رفاه آنها تأثیر بگذارد. این بیماری می تواند باعث تحریک پذیری شود ، سیستم ایمنی بدن را به خطر بیاندازد و حتی منجر به افسردگی شود.

امروزه بیش از نیمی از سالمندان در مورد مشکلات خوابیدن اعتراض میکنند اما بی خوابی بخش طبیعی از دوران پیری نیست و بیماری بیخوابی هیچ ارتباطی با پیری ندارد.

بی خوابی چیست؟

به طور کلی ، بی خوابی به عنوان یک مشکل خوابیدن مطرح میشود مثلا اگر زمان به رخت خواب رفتن شما تا به خواب رفتنتان دقیقه زمان میبرد و یا در طول شب چندین بار از خواب بیدار میشوید شما یکی از مشکلات بی خوابی را دارید . برخی سالمندان فقط با یک نوع بی خوابی سر و کار دارند ، در حالی که برخی دیگر با چند نوع همزمان مشکل دارند. هنگامی که هر یک از این مشکلات در خوابیدن اتفاق بیافتد در نهایت بر توانایی فرد برای مسائل دیگر کاهش پیدا کرده و با مشکلات جدی ای دچار میشود.

هنگامی که بی خوابی شبانه به مدت یک ماه یا بیشتر اتفاق می افتد ، به عنوان بی خوابی مزمن شناخته می شود. سالمندانی که هر چند وقت یکبار به بی خوابی دچار میشوند آن را به عنوان بی خوابی زودگذر شناخته می شود. بسیاری از سالمندان از این مسئله آگاه نیستند که مشکل جدی در حال شکل گیری است و فقط ممکن است فکر کنند که بی خواب امری عادی است. به همین دلیل است که باید  پرستار سالمند و یا خانواده آن ها مواظب برخی از علائم مختلف بی خوابی باشند.

 • صبح زود از خواب بیدار می شوید و قادر به خوابیدن دوباره نیستید
 • تغییر در خلق و خوی
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • سرگردان در شب
 • شب دیر خوردن
 • خواب آلودگی
 • خوابیدن در حین انجام فعالیتهای عادی روزانه
 • حوادث ناشی از خستگی یا کمبود خواب
 • مشکل تمرکز
 • از دست دادن حافظه

برای سالمندانی که در آسایشگاه سالمندان و یا از خدمات پستار در منزل استفاده میکنند بسیار مهم است که اعضای خانواده و عزیزانشان درمورد مشکلات احتمالی خواب با پرستارشان صحبت کنند. علائم بی خوابی می تواند از فرد به فرد دیگر متفاوت باشد و بعضی اوقات با پیری ، کاهش حافظه یا زوال عقل اشتباه گرفته شود. به همین دلیل است که بررسی صحیح و در نهایت تشخیص صحیح توسط پزشک بسیار مهم است.

چه عواملی باعث بی خوابی می شوند؟

در بیشتر موارد ، به ویژه در افراد سالخورده ، بی خوابی در واقع یک اختلال است که به دلیل مشکل بهداشتی رخ می دهد. در برخی شرایط ، رسیدگی به موضوع بهداشت اولیه درنهایت درمان بی خوابی خواهد بود. مسائل مربوط به خواب مانند بی خوابی ، وحشت در شب نیز می تواند با زوال عقل یا بیماری آلزایمر در ارتباط  باشد و در حالی که ممکن است علت اصلی این بی خوابی قابل درمان نباشد ، درمان هایی نیز وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به زوال عقل کمک کند درمان بی خواب خود را پیدا کنند.

یکی از دلایلی که سالمندان مستعد بی خوابی هستند ، ناشی از تغییرات طبیعی است که با افزایش سن در مغز رخ می دهد. با افزایش سن ، ساعت داخلی مغز به طور طبیعی به چرخه خواب قبلی تغییر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از سالمندان در مورد زود خوابیدن به شوخی می پردازند. با این وجود ، بعضی اوقات این تغییرات ممکن است تأثیر متضاد بگذارد و خواب سالمندان را دشوار کند.

محققان درریافتند که تجویز برخی از دارو های خاص و یا تجویز همزمان چند دارو ممکن ممکن است دلیل  مشکلات خواب در سالمندان باشد. با این حال ، در اکثر موارد ، عوامل محیطی وجود دارد که در نهایت منجر به بروز مشکلات بی خوابی می شوند. خبر خوب در مورد این عوامل محیطی این است که آنها اغلب قابل تغییر هستند ، به این معنی که بی خوابی بدون مراقبت پزشکی قابل درمان است. در اینجا برخی از مسائل زیست محیطی است که ممکن است باعث بی خوابی در بسیاری از سالمندان شود:

 • برنامه ریزی نامنظمی مانند خوردن ، چرت زدن و بیدار شدن از خواب در ساعت های مختلف هر روز.
 • استرس ، افسردگی و اضطراب.
 • مصرف الکل.
 • بهداشت نامناسب.
 • نوشیدن مایعات قبل از خواب که باعث تکرر ادرار می شود.
 • استفاده از مواد محرک مانند قهوه یا نیکوتین قبل از خواب.
 • درد

مراقبت از این مسائل متداول می تواند بسیاری از اوقات مشکلات خواب یک فرد مسن را برطرف کرده و به آنها کمک کند تا خواب مورد نیاز خود را بدست آورند.

چگونه می توان بی خوابی را درمان کرد؟

متخصصان پزشکی امروزه برای درمان بی خوابی از چندین روش استفاده میکنند. با این حال ، درمان با تشخیص مناسب آغاز می شود. یک معاینه فیزیکی که شامل اطلاعاتی در مورد تاریخچه پزشکی ، خاطرات خواب و حتی یک مطالعه خواب حرفه ای می باشد.

به طور معمول ، بیشتر متخصصان پزشکی با پیشنهاد رویکردهای طبیعی برای بهبود چرخه خواب شروع می شوند. این ممکن است شامل تغییر عوامل محیطی ، کمک به افراد سالخورده در روال قبل از خواب یا تغییر رژیم غذایی آنها باشد. هنگامی که این روش ها کارای نداشته باشند ممکن است داروهای دیگری تجویز شود. در حالی که برخی از وسایل کمکی خواب بدون نسخه می توانند برای رفع مشکلات خواب تسکین موقتی داشته باشند ، اکثر متخصصان پزشکی این مشکلات را در بین سالمندان توصیه نمی کنند زیرا راه حل واقعی برای این مشکل ارائه نمی دهند. قرص های خواب نیز ممکن است با سایر داروها با یکدیگر منفی باشد.

برخی از داروهای برای کمک به معالجه برخی از مشکلات مربوط به بی خوابی وجود دارد. این داروها به طور معمول مؤثر هستند ، اما می توانند با عوارض جانبی همراه باشند و به طور معمول راه حل های طولانی مدت نیستند.

خبر خوب این است که پزشکان بیشتر درمان های شناختی و رفتاری مانند تمرین آرامش ، تمرین های تنفسی و رفتار درمانی را در نظر می گیرند. این روش های درمانی زمان بر هستند اما به طور معمول بسیار بی خطر و مؤثر هستند. بسیاری از اوقات ، این رویکردها برای کمک به افراد مسن با خیال راحت در رفع مشکلات خواب مؤثر می باشد.

منبع :www.senioradvice.com

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

بی اشتها سالمندان

چگونه به سالمندان بی اشتها کمک کنیم

اگر شما از سالمند عزیز خود مراقبت میکنید بی اشتهای فرد میتواند برای شما بسیار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.