خانه / مقاله / بی اختیاری ادرار و مدفوع در سالمندان

بی اختیاری ادرار و مدفوع در سالمندان

بی اختیاری ادرار و مدفوع در سالمندان - میعادگاه دنیای آرامش
بی اختیاری ادرار و مدفوع در سالمندان – میعادگاه دنیای آرامش

بی اختیاری ادرار و مدفوع در افراد سالمند بسیار شایع است، به طوری که حدود ۳۳ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان سالمند دچار این مشکل می شوند. افراد سالمندی که در خانه سالمندان زندگی می کنند، ممکن است تا ۸۰ درصد دچار مشکل بی اختیاری ادرار و مدفوع باشند‌.

بی اختیاری ادرار

به طور طبیعی مایعات اضافی بدن از کلیه ها ترشح و از راه دو لوله که انها را حالب می نامند وارد مثانه می گردد. هنگامی که مثانه پر از ادرار می شود، عضلات آن منقبض و عضلات اطراف پیشابراه شل می شود و ادرار دفع می گردد.
بی اختیاری ادرار موقعی است که بدون اراده و آگاهی، عضلات مثانه منقبض و ادرار دفع می شود. بی اختیار ادرار جزیی از مشکلات دوران سالمندی است و شیوع زیادی نیز دارد، به طوری که از هر ۵ نفر ، بعد از سن ۴۰سالگی دچار علائمی از بی اختیاری می گردد.

علل بی اختیاری ادرار

۱. بی اختیاری ادرار در نتیجه فشار شکم ( استرس)

این نوع بی اختیارب در زنان بیشتر دیده می شود، زیرا در نتیجه زایمان های متعدد و کم شدن هورمون استروژن در بانوان سالمند، عضلات شکم شل می شود. این نوع بی اختیاری موقعی رخ می دهد گه به عللی فشار داخل شکم زیاد شود، مثلا هنگام عطسه یا سرفه های شدید، خندیدن، بالارفتن از پله، بلند کردن اشیاء و…..
در مردان نیز این نوع بی اختیار در نتیجه شل شدن اسفنکتر مثانه و بزرگی و تورم پروستات به وجود می آید.
عوامل مساعد کننده این نوع بی اختیاری مخصوصا در خانم ها عبارت است از: حاملگی و زایمان های متعدد، قطع قاعدگی، جراحی لگن و هر علتی که موجب شل شدن عضلات اطراف مثانه گردد. اگر عضلاتی که مثانه را نگه می دارد، شل گردد، باعث می شود که مثانه پایین بیفتد در دریچه پیشابراه کاملا بسته نشود و در نتیجه مقداری از ادرار دفع گردد.

۲. احساس دفع ناگهانی ادرار

در این نوع بی اختیاری، بیمار به طور ناگهانی و با شدت احساس می کند که باید ادرار کند، زیرا انقباض عضله مثانه زیادتر و شدیدتر از انقباض اسفنکتر دهانه مثانه می باشد و فرد سالمند احساس می کند که باید فورا به دستشویی برود و مثانه خود را خالی کند. این نوع مشکل ادراری معمولا با بی اختیاری در نتیجه فشار شکم در ۵۰ درصد خانم های سالمند بالاتر از ۶۰ سال وجود دارد.
عوامل مساعد کننده برای ابتلا به این نوع بی اختیاری عبارتند از: سالمندی، زایمان های متعدد، مخصوصا سزارین، چاقی و در مردان، بزرگی و تورم پروستات، سرطان و عفونت دستگاه ادراری. همچنین در بعضی از بیماریها مانند بیماری دیابت، سکتع مغزی و بیماری پارکینسون این نوع بی اختیاری دیده می شود. شل شدن عضلات کف لگن یا ضعف عضله اسفنکتر مثانه در ناحیه گردن مثانه در ناحیه گردن مثانه و اختلال در باز و بسته شدن در نتیجه زایمان های متعدد و قطع قاعدگی معمولا دیده می شود.

۳. بی اختیاری عملی

بعضی از بیمارانی که دچار بیماریهای مزمن مانند آرتریت هستند معمولا نمی توانند زمانی که نیاز به تخلیه مثانه دارند این کار را انجام دهند، بنابراین دچار بی اختیاری ادرار می گردند. در بعضی از بیماریها مانند بیماری آلزایمر یا مولتیپل اسکلروزیس نیز بیماران می دانند که دفع ادرار دارند، ولی مغز انها توانایی برنامه ریزی برای دفع ادرار ندارد و دچار بی اختیاری ادرار می گردند.

مدفوع به طور طبیعی چگونه دفع می گردد؟

مواد غذایی هضم و جذب نشده به تدریج در قسمت انتهای روده بزرگ که ان را راست روده می نامند، جمع می شود. در این مواقع اعصاب دیواره روده کش می آید و فرد احساس می کند که باید مدفوع خود را دفع کند. اگر فرد سالمندی در این موقع،از دفع خودداری کند ، مدفوع به طرف بالا خواهد رفت تا این که حجم آن زیادتر شود، سپس حرکات انقباضی در دیواره روده به وجود می آید و اسفنکتر داخلی و خارجی مقعد باز می گردد و دفع انجام می گردد. افرادی که دچار بی اختیاری مدفوع می باشند، حس پر شدن راست روده را از دست داده و نمی توانند مدفوع را در روده نگه دارند، زیرا عصب و همچنین عضلات اسفنکتر مقعد انها به طور طبیعی کار نمی کند وضعیف و شل شده است.

مقالات مرتبط:

هر آن چیز که باید در مورد زوال عقل (دمانس) سالمندان بدانید

هر آنچه که شما باید در مورد مراقبت از سالمندان بدانید

تحرک و ورزش در سالمندان

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری در روزهای اولیه حاملگی چیست ؟

آشنایی با علائم اولیه بارداری دوره پریود ، درد در سینه ها ، سلیقه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.