خانه / مقاله / بوی بد دهان کودک: چگونه از شر بوی بد کودک خلاص شویم؟

بوی بد دهان کودک: چگونه از شر بوی بد کودک خلاص شویم؟

موارد بیشماری وجود دارد که میتواند باعث بوی عجیب یا تند دهان کودک شوند. بعضی از آنها به راحتی در خانه قابل درمان هستند ، و بعضی دیگر موارد جدی تری هستند که ممکن است نیاز به پزشک داشته باشند:

بوی بد دهان کودک
 • مصرف غذاهای بو دار: این معمولاً شایعترین علت بوی دهان کودک است. اگر کودک شما از غذاهایی که شامل مواد سیر و پیاز هستند مصرف میکند ، می تواند روی بوی تنفس او تأثیر بگذارد.
 • بهداشت نامناسب: دهان پر از باکتری طبیعی است و دهان کودک با افراد بالغ هیچ تفاوتی ندارد. این باکتری ها با ذرات مواد غذایی باقی مانده بر روی زبان ، لثه و بین دندان ها یا اطراف لوزه ها در پشت گلوی کودک شما ارتباط برقرار می کنند. این فعل و انفعالات باکتریایی می تواند باعث بوی بد دهان شود ، به خصوص اگر ذرات مواد غذایی برای مدت طولانی در دهان باقی بمانند.
 • خشکی دهان: اگر کودک شما از دهان خود نفس می کشد ، شاید به دلیل وجود یک مشکل در بینی باشد در چینین شرایطی باکتری های دهان می توانند رشد کرده و زیاد شوند.
 • آبسه ها ، خرابی دندان و جرم دندان: هر یک از این موارد می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان در نوزاد شما شود ، اگرچه جرم معمولاً فقط در بزرگسالان مشاهده می شود.
 • اشیاء خارجی: کودکان نوپا معمولا اشیاء کوچک ، عجیب و غریب خارجی در دهانشان ، خواه از نظر خوراکی باشند یا خیر را در دهان خود قرار میدهند. هر موضوعی که فرزند شما در دهان خود قرار دهد می تواند باعث بوی بد دهان شود.
 • برخی از موارد بوی بد دهان کودک ممکن است به دلیل وضعیت پزشکی باشد:
 • حساسیت یا سرماخوردگی: مخاط اضافی باعث رشد باکتری ها می شود و باعث بوی بد دهان کودک می شود.
 • عفونت سینوس: این زمانی اتفاق می افتد که مایعات در قسمت بینی ایجاد می شوند و از پشت گلو فرو می روند.
 • عدم مراقبت از دندان: حتی اگر کودک شما فقط تعداد کمی دندان داشته باشد ، ضعف در مراقبت از دهان می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. با مراجعه به دندانپزشک به راحتی می توان این مشکل را حل نمود.
 • لوزه های بزرگ: مواد غذایی یا باکتری ها می توانند در چاله های لوزه های بزرگ جمع شوند و بوی ناخوشایند ایجاد کنند.
 • بیماری ریفلاکس معده: این در شرایطی است که اسیدهای معده حباب می شوند و باعث ایجاد رایحه اسیدی می شوند.

بوی بد دهان کودک بطور معموا اتفاق می افتد آن را به عنوان یک مشکل خطرناک فوری در نظر نگیرید کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با آن بو را از بین ببرید. در بسیاری موارد با مراقبت از دهان می توان آن را درمان کرد.

– بعد از هر بار تغذیه و قبل از خواب ، به آرامی زبان و لثه کودک خود را با یک مسواک نرم پاک کنید. استفاده از خمیر دندان کودک نیز گزینه خوبی است.

– اطمینان حاصل کنید که دست های کودک شما اغلب شسته می شود ، همچنین پستانک و اسباب بازی های آنها تمیز میباشند.

البته اگر علائم بوی بد دهان ادامه یابد ، توصیه می شود کودک خود را به پزشک ببرید.

درباره ی matisaweb

مطلب پیشنهادی

آب آوردن ریه

آب آوردن ریه در سالمندان

بررسی کلی آب آوردن ریه (ادم ریه) به شرایطی گفته میشود که در آن ریه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.